PCT postkoitální test

Postkoitální test je jedním z nejstarších testů užívaných v diagnostice neplodnosti. Jeho provedení následuje po pohlavním styku s ejakulací do pochvy v ovulačním období ženy.

Postkoitální test je jedním z nejstarších testů užívaných v diagnostice neplodnosti. Jeho provedení následuje po pohlavním styku s ejakulací do pochvy v ovulačním období ženy. Pokud je test proveden příliš časně nebo příliš pozdě v průběhu cyklu, bude abnormální, protože v těchto obdobích je hlen děložního hrdla relativně hustý a pro spermie neprostupný. Jen kolem ovulace nastávají podmínky, které umožňují dobrý průnik spermií hlenem, a tedy provedení PCT.

Postkoitální test prokáže, že proběhl plný pohlavní styk a rozpozná poruchu plodnosti, která je způsobená neschopností spermií projít kanálem děložního hrdla obvykle způsobenou přítomností protilátek vůči spermiím. Ukáže také úroveň produkce hormonů estrogenů pro příslušnou fázi cyklu a stav hlenu děložního hrdla pro potenciální početí.

Vyšetřovaný pár by měl mít pohlavní styk 6-12 hodin před vlastním testem. Lékař pak odebere z děložního hrdla malé množství hlenu. Po odběru je hlen vyšetřen pod mikroskopem. V uvedených dnech cyklu by měl být hlen čirý, řídký a v dostatečném množství. Vyhodnotí se počet spermií v jednotlivých zorných polích mikroskopu a jejich pohyblivost.

Vyhovující výsledek

V každém zorném poli mikroskopu je viditelných alespoň 5 spermií a všechny se aktivně pohybují v přímém směru skrze hlen. Tento výsledek napovídá, že produkce spermií je dostatečná, že byly při styku dopraveny na správné místo v pochvě a že jsou schopny pronikat děložním hlenem.

Nevyhovující výsledek

V každém zorném poli mikroskopu je méně než 5 spermií a pohybují se málo nebo chaoticky. Výsledek svědčí o imunologické příčině neplodnosti (přítomnosti protilátek ve hlenu děložního hrdla).

Objednat se

Můžeme vám s něčím poradit, pomoct nebo se chcete objednat? Napište nám nebo rovnou zavolejte.

Objednat se

Na telefonu jsme pro vás každý pracovní den od 7:00 do 15:00
Tel.: +420 737 470 924

Co Vám nabízíme

Laskavou a odbornou péči pro zdravé těhotenství v moderní IVF klinice. Každý nový pár je pro nás individuální cestou k novému životu a jejich splněnému štěstí.

Léčba neplodnosti

Buďte spokojenou maminkou. Nalezneme příčinu neplodnosti a nastavíme optimální léčbu pro dosažení těhotenství.

Metody léčby

Diagnostika

Připravte se na miminko. Vyšetříme Vás řadou komplexních metod s cílem včas zachytit a vyléčit případné potíže.

Metody diagnostiky

Genetika

Předejděte možným rizikům. Pečujeme o zdraví miminka ještě před jeho narozením v laboratoři reprodukční genetiky.

Genetické metody

Péči naší kliniky si vybralo přes 10 000 párů a více než osmi tisícům dětem jsme pomohli na svět.
Rádi Vás u nás uvítáme a pomůžeme i Vašemu štěstí.