Ženská neplodnost

VĚK

Přesto, že přímý vztah mezi věkem ženy a plodností je všeobecně dobře znám, odkládají dnes ženy své mateřství do pozdější let. Věk je důležitým faktorem, který ovlivňuje ženskou plodnost. Optimum plodnosti je mezi 20.– 30. rokem života. Nejlépe však kolem 25. roku. Po třicátém roce života plodnost začíná pomalu klesat. Po 35. roce života klesá již velmi strmě.

Asi 10–15 let před nástupem menopauzy se postupně zrychluje úbytek folikulů ve vaječnících. Zároveň se zvyšují hladiny hormonu, stimulujícího růst folikulů (FSH). Tyto změny společně odrážejí zhoršenou kvalitu a potenci folikulů, produkujících vajíčka. Snižuje nejen počet vajíček ve vaječnících, ale i jejich kvalita a vhodnost k oplodnění. Dochází i ke změnám v charakteru menstruačního cyklu. Cyklus může zůstat pravidelný, dochází však ke zkrácení 1. fáze cyklu, tzv. folikulární, kdy dozrává folikul s vaječnou buňkou.

S věkem také přibývá komplikací, které ohrožují plodnost ženy – klesá počet menstruačních cyklů, při kterých dochází k ovulaci, vyskytují se děložní abnormality (myomy, změny v cévním řečišti, patologie děložní sliznice atd.), klesá sexuální aktivita, zvyšuje se výskyt spontánních potratů.

Jestliže kolem třicítky je asi 7 % párů neplodných, u čtyřicetiletých je to už asi 33 % párů , po 45. roce je až 64 % neplodných žen. Se zvyšujícím se věkem klesá také úspěšnost umělého oplodnění (IVF).

Při opakovaně prováděných pokusech IVF porodí dítě pomocí této metody pouze 28 % žen po čtyřicítce a 9,6 % žen po 43. roku. Ve věku 40-43 let se pohybuje úspěšnost 1 pokusu IVF mezi 5-10 %. Žádná dosavadní studie neudává graviditu po IVF s vlastními oocyty u žen, které jsou starší 46 let. Tyto ženy otěhotní pouze s darovanými vajíčky.

TUBÁRNÍ FAKTOR

Příčinou neplodnosti ženy mohou být také patologické změny na vejcovodech a vaječnících

Zjistit více

PORUCHY OVULACE

Jednou z příčin neplodnosti ženy mohou být poruchy ovulace. K těm může docházet z nejrůznějších příčin, které nemusejí nastat všechny, ovšem mohou se vzájemně kombinovat.

Zjistit více

ENDOMETRIÓZA

Endometrióza je onemocnění, při kterém se částečky děložní sliznice (endometria) nacházejí mimo dutinu děložní. Onemocnění se projevuje nejčastěji bolestivou menstruací, dlouhodobými bolestmi v podbřišku, bolestmi při pohlavním styku a poruchami plodnosti. Endometrióza je nejčastějším gynekologickým onemocněním v reprodukčním věku ženy. Vyskytuje se u 20–50 % neplodných žen a u 50 % žen, které trpí pánevními bolestmi.

Zjistit více

SYNDROM POLYCYSTICKÝCH VAJEČNÍKŮ (PCOS)

Jedním z hlavních diagnostických kritérií u syndromu polycystických vaječníků je chronická nepřítomnost ovulace nebo porucha menstruačního cyklu.

Zjistit více

Objednat se

Můžeme vám s něčím poradit, pomoct nebo se chcete objednat? Napište nám nebo rovnou zavolejte.

Objednat se

Na telefonu jsme pro vás každý pracovní den od 7:00 do 15:00
Tel.: +420 737 470 924

Co Vám nabízíme

Laskavou a odbornou péči pro zdravé těhotenství v moderní IVF klinice. Každý nový pár je pro nás individuální cestou k novému životu a jejich splněnému štěstí.

Léčba neplodnosti

Buďte spokojenou maminkou. Nalezneme příčinu neplodnosti a nastavíme optimální léčbu pro dosažení těhotenství.

Metody léčby

Diagnostika

Připravte se na miminko. Vyšetříme Vás řadou komplexních metod s cílem včas zachytit a vyléčit případné potíže.

Metody diagnostiky

Genetika

Předejděte možným rizikům. Pečujeme o zdraví miminka ještě před jeho narozením v laboratoři reprodukční genetiky.

Genetické metody

Péči naší kliniky si vybralo přes 10 000 párů a více než osmi tisícům dětem jsme pomohli na svět.
Rádi Vás u nás uvítáme a pomůžeme i Vašemu štěstí.