Hysterosalpingografie (HSG)

Hysterosalpingografie je rentgenologické vyšetření tvaru a průchodnosti dělohy a vejcovodů pomocí kontrastní látky. Odhalí vrozené vývojové vady dělohy a zúžení, či uzávěr vejcovodů.

Hysterosalpingografie je rentgenologické vyšetření tvaru a průchodnosti dělohy a vejcovodů pomocí kontrastní látky. Odhalí vrozené vývojové vady dělohy a zúžení, či uzávěr vejcovodů. Provádí se po menstruačním krvácení, v 1. polovině cyklu. Do děložní dutiny se vpraví kontrastní látka pomocí speciální kanyly, která utěsní děložní hrdlo (Schultzeho kanyla). Rentgenovým přístrojem je pak snímán průchod látky vnitřními pohlavními orgány pacientky.

Vyšetření není náročné a trvá zhruba 15 minut. Provádí jej společně gynekolog a rentgenolog. Zákrok může být při plnění dutiny děložní kontrastní látkou bolestivý, proto se provádí po podání analgetik. Tento diagnostický výkon má jistě své místo v algoritmu vyšetření neplodnosti, dnes se však od tohoto vyšetření ustupuje. Důvodem je hlavně rentgenová zátěž, riziko infekce pánevních orgánů a menší komfort pro pacientku.

Toto vyšetření se dá nahradit jinými zobrazovacími technikami, jako jsou sonohysterosalpingografie, nebo hysteroskopií.

Pomocí sonohysterosalpingografie se průchod látky genitálním systémem sleduje ultrazvukovým diagnostickým přístrojem. Hysteroskopie se uskutečňuje často v kombinaci s laparoskopií a testem průchodnosti vejcovodů, což umožňuje podat komplexní informaci o stavu vnitřních pohlavních orgánů.

Objednat se

Můžeme vám s něčím poradit, pomoct nebo se chcete objednat? Napište nám nebo rovnou zavolejte.

Objednat se

Na telefonu jsme pro vás každý pracovní den od 7:00 do 15:00
Tel.: +420 737 470 924

Co Vám nabízíme

Laskavou a odbornou péči pro zdravé těhotenství v moderní IVF klinice. Každý nový pár je pro nás individuální cestou k novému životu a jejich splněnému štěstí.

Léčba neplodnosti

Buďte spokojenou maminkou. Nalezneme příčinu neplodnosti a nastavíme optimální léčbu pro dosažení těhotenství.

Metody léčby

Diagnostika

Připravte se na miminko. Vyšetříme Vás řadou komplexních metod s cílem včas zachytit a vyléčit případné potíže.

Metody diagnostiky

Genetika

Předejděte možným rizikům. Pečujeme o zdraví miminka ještě před jeho narozením v laboratoři reprodukční genetiky.

Genetické metody

Péči naší kliniky si vybralo přes 10 000 párů a více než osmi tisícům dětem jsme pomohli na svět.
Rádi Vás u nás uvítáme a pomůžeme i Vašemu štěstí.