Hormonální profil

Neplodnost může být způsobena poruchou rovnováhy pěti základních hormonů, na nichž závisí menstruační cyklus. Dále také nadbytkem mužských hormonů v těle, nebo nadbytkem hormonu prolaktinu u nekojící ženy.

Neplodnost může být způsobena poruchou rovnováhy pěti základních hormonů, na nichž závisí menstruační cyklus. Dále také nadbytkem mužských hormonů v těle, nebo nadbytkem hormonu prolaktinu u nekojící ženy.

Správná a vyvážená hladina pohlavních hormonů v ženském organismu je naprosto nezbytná pro ovulaci, oplodnění a těhotenství. Cyklické hormonální změny v organismu ženy jsou předpokladem pro početí. Měření hladin hormonů v určité fázi cyklu objasní správnou hormonální funkci. Obvykle vyšetřujeme třetí den menstruačního cyklu krevním odběrem. Nově zjištěné poznatky doplňujeme podle potřeby o testy na přítomnost dalších hormonů.

Hlavní důležité hormony

Změny ve vylučování hlavních pěti hormonů, jejichž hladiny rostou a klesají v průběhu menstruačního cyklu, mají přesný význam.

FSH (folikulostimulační hormon) je produkován hypofýzou (podvěskem mozkovým) a stimuluje růst folikulů ve vaječnících. Folikul je malý váček s vajíčkem ve vaječníku.

LH (luteinizační hormon) je taktéž produkován podvěskem mozkovým. Odpovídá za uvolnění zralého vajíčka z folikulu.

GnRh (gonadotropin releasing hormon) podporuje uvolňování FSH a LH do krevního oběhu. Je vytvářen v mozku.

Estrogen je vytvářen ve vaječnících a podílí se spolu s progesteronem na tvorbě děložní výstelky – endometria – děložní sliznice.

Progesteron se vytváří ve vaječníku až po ovulaci, v místě vzniku žlutého tělíska. Odpovídá za přestavbu děložní sliznice, její přípravu pro přijetí embrya a ochranu těhotenství po jeho vzniku.

Porucha jemné rovnováhy ve vzájemném nastavení těchto hormonů může způsobit neplodnost. Cílené dotazy lékaře na průběh a pravidelnost menstruace spolu s vyšetřením krevních hormonálních hladin a provedení ultrazvukového vyšetření pomohou obvykle určit poruchu harmonie produkce hormonů. K hormonálnímu vyšetření patří i jiné hormony, které se podílejí na schopnosti početí.

Androgeny

Pro muže jsou důležité od začátku života, protože už ve vývoji plodu v děloze androgeny určují správný vývoj mužských pohlavních orgánů. Bez androgenů by muži neměli hluboký hlas, chlupatou hruď a svaly. Androgeny ovlivňují vývoj organismu, růst a kvalitu kostí, paměť, tvorbu červených krvinek a další procesy. Při jejich nedostatku dochází k poklesu libida.

Androgenů je celá řada. Nejznámějším zástupcem je TESTOSTERON. Tvorba androgenu neprobíhá po celý mužský život stejně. Prudké zvýšení tvorby nastává v pubertě, kdy dochází k formování mužské postavy, zvětšování penisu, semenných váčků a sexuální touhy.

Androgeny se v malém množství tvoří i u žen. Produkují se ve vaječnících, v nadledvinách a v tukové tkáni. U zdravé ženy je však jejich produkce velmi malá. Jsou důležité pro tvorbu ženských pohlavních hormonů. Při nadbytku však může zvýrazňovat vývoj některých mužských znaků a ovlivnit plodnost ženy, proto je vyšetření hladin androgenů důležitou součástí hormonálního vyšetření ženy.

Během vyšetřování neplodné pacientky vyšetřujeme i hormony štítné žlázy, TSH – THYREOSTIMULAČNÍ HORMON, fT4 – THYROXIN a protilátky vůči štítné žláze aTPO. Stavy snížené, nebo zvýšené funkce štítné žlázy ovlivňují plodnost, proto je nutné její nastavení znát a případně léčit.

Prolaktin

Hormon produkovaný podvěskem mozkovým (hypofýzou). Je odpovědný za nástup a udržení tvorby mléka v prsní žláze. Dojde-li však ke zvýšené produkci HYPERPROLAKTINÉMII u nekojící ženy, způsobí obvykle poruchy ovulace a neplodnost.

Objednat se

Můžeme vám s něčím poradit, pomoct nebo se chcete objednat? Napište nám nebo rovnou zavolejte.

Objednat se

Na telefonu jsme pro vás každý pracovní den od 7:00 do 15:00
Tel.: +420 737 470 924

Co Vám nabízíme

Laskavou a odbornou péči pro zdravé těhotenství v moderní IVF klinice. Každý nový pár je pro nás individuální cestou k novému životu a jejich splněnému štěstí.

Léčba neplodnosti

Buďte spokojenou maminkou. Nalezneme příčinu neplodnosti a nastavíme optimální léčbu pro dosažení těhotenství.

Metody léčby

Diagnostika

Připravte se na miminko. Vyšetříme Vás řadou komplexních metod s cílem včas zachytit a vyléčit případné potíže.

Metody diagnostiky

Genetika

Předejděte možným rizikům. Pečujeme o zdraví miminka ještě před jeho narozením v laboratoři reprodukční genetiky.

Genetické metody

Péči naší kliniky si vybralo přes 10 000 párů a více než osmi tisícům dětem jsme pomohli na svět.
Rádi Vás u nás uvítáme a pomůžeme i Vašemu štěstí.