Léky pro kontrolovanou hyperstimulaci

V současné době se používají hormonální léky v injekcích obsahující přímo folikulostimulační hormon: FOSTIMON (FSH), MERIONAL (FSH+LH) nebo modernější, synteticky připravené: MENOPUR, GONAL, PUREGON, ELONVA, OVALEAP, které mají vyšší účinek, nižší riziko vedlejších účinků, snazší aplikaci, ale jsou dražší.

Aby při hormonální stimulaci vaječníků nedošlo k předčasnému prasknutí folikulů a uvolnění vajíček (ovulaci) ještě před načasováním ovulace nebo před jejich odběrem, aplikují se současně s injekcemi, podporujícími růst vajíček, i léky další, tzv. analoga gonadoliberinu. Tyto hormony utlumí funkci hypofýzy a tím zabrání vyplavení hormonu, který je odpovědný za uvolnění vajíček z folikulu.

 • Agonisté GnRH – Decapeptyl, Dipherelin, Suprecur, Synarel, Zoladex depot
 • Antagonisté GnRH – Cetrotide, Orgalutran

Firemní názvy dalších léků:

 • Clomifen citrát – Clostilbegyt, Clomhexal
 • Tamoxifen – Tamoxifen Ebewe
 • Letrozol – Femara
 • Gonadotropiny (FSH) vyráběné synteticky – Gonal-F, Puregon, Elonva, Ovaleap
 • Gonadotropiny (FSH) vyráběné z moče žen po klimakteriu – Fostimon, Merional, Menopur
 • hCG – Pregnyl, Ovitrelle

K hormonální stimulaci vaječníků pro IVF se užívá několik typů protokolů. K výběru typu hormonální stimulace vaječníků je nutné přistupovat u každé ženy individuálně. Při nízké odpovědi vaječníků se doporučuje ultrakrátký a krátký protokol, při normální odpovědi se dává přednost dlouhému protokolu nebo stimulaci s antagonisty GnRH.

 • Ovulace je řízena hormonálně.
 • Pro zvýšení úspěšnosti léčby se při metodách asistované reprodukce provádí hormonální stimulace (léčba).
 • Kontrolovaná stimulační léčba může mít vedlejší účinky, jakými jsou napětí v podbřišku, návaly horka, bolesti hlavy, změny nálady apod.
 • Citlivé na hormonální léčbu jsou téměř všechny ženy, ale jen u zhruba 1 % vyžadují komplikace léčbu.

Za normálních podmínek se ve vaječnících ženy vyvíjí každý měsíc několik vajíček, ale dozrává pouze jedno z nich. Jeho vývoj, dozrání a uvolnění z vaječníku (ovulace) je řízen hormony podvěsku mozkového – folikulostimulačním hormonem (FSH) a luteinizačním hormonem (LH).

Pro zvýšení úspěšnosti léčby se provádí při metodách asistované reprodukce hormonální léčba (stimulace), která způsobí, že se ve vaječnících najednou vyvíjí a dozraje větší počet vajíček. Ultrazvukovým vyšetření se během stimulace sleduje počet a velikost folikulů ve vaječnících, což jsou dutinky s tekutinou, ve kterých se vajíčka vyvíjejí. Hodnotí se taktéž charakter a výška děložní sliznice. Současně se sledují hladiny hormonů v krvi. 

Klomifencitrát

Pro hormonální stimulaci vaječníků používáme rozmanité hormonální léky. Základním a nejdéle používaným přípravkem je klomifencitrát (Clostilbegyt). Klomifencitrát je nesteroidní látka se slabým estrogenním účinkem. Vazbou na receptory pro estrogeny vytěsňuje přirozené estrogeny a působí jako silný antiestrogen. Stimuluje sekreci gonadotropinů FSH, upravuje způsob jejich vylučování a tím indukuje ovulaci a podporuje vývoj a zrání žlutého tělíska. Užívá se v tabletách od 3.-5. dne cyklu po dobu 5 dnů. K navození ovulace se jednorázově aplikuje hCG a následuje spontánní pohlavní styk spontánní pohlavní styk, inseminace (IUI) nebo minotělní oplodnění (IVF) dle léčebného plánu.

Pokud klomifencitrát (CC) nepřinese uspokojivé výsledky, je možné jej kombinovat s dávkami gonadotropinu (FSH – folikulostimulační hormon). Ten je klíčovým hormonem při hyperovulaci, protože bezprostředně stimuluje růst folikulů. V některých léčebných situacích používáme k indukci ovulace i jiné stimulační léky, např. antiestrogeny – tamoxifen (Tamoxifen Ebewe)  nebo inhibitory aromatázy – letrozol (Femara), které jsou primárně určeny k léčbě rakoviny prsu.

Přehled stimulačních protokolů:

– ultrakrátký protokol
– krátký protokol
– dlouhý protokol z folikulární fáze
– dlouhý protokol z luteální fáze
– protokol s antagonisty GnRH

Ultrakrátký protokol

Tento způsob hormonální stimulace se doporučuje zejména pro ženy s nízkou odpovědí vaječníků. Využívá se zde počátečního účinku analog (GnRh-a), které v průběhu prvních několika dní aplikace působí na vaječníky stimulačně (tzv. „flare up“ efekt), protože dochází ke stimulaci podvěsku mozkového (hypofýzy) a tím k tvorbě FSH. Ten působí povzbudivě na růst folikulů ve vaječnících. Vlastní FSH, produkované v podvěsku mozkovém tedy potencuje účinek léku. První a třetí den menses se užívá GnRH-a (Synarel, Suprecur).
Od 2. dne se podávají injekce s obsahem FSH (Fostimon, Gonal F, Puregon). Když mají největší folikuly v průměru 16-18 mm, aplikuje se pro uvolnění vajíček 10 000 IU hCG (nitrosvalově 2 ampulky Pregnylu). Za 34-36 hodin po aplikaci hCG se provádí odběr vajíček. Nevýhodou tohoto protokolu je, že není vyloučena možnost předčasné ovulace, proto se používají spíš jako nouzové řešení.

Krátký protokol

Tento způsob stimulace se liší od předchozího v tom, že GnRH-a se podávají déle současně s injekcemi FSH. Dlouhodobou aplikací GnRH-a dojde k útlumu funkce podvěsku mozkového a tak by nemělo dojít k předčasnému uvolnění vajíčka z folikulů.
Pro krátký protokol se používá Synarel nosní sprej – od 2. dne menstruace vždy jedna dávka po 12 hodinách do jedné nosní dírky. Od 3. dne se pak aplikují injekce gonadotropinů, obvykle 2-3 ampulky denně (150-225 IU). Tento protokol je vhodný u žen s nižší reakcí vaječníků na hormonální léčbu.

Dlouhý protokol z folikulární nebo luteální fáze menstruačního cyklu

První nebo druhý den menstruačního krvácení se aplikuje GnRH-a s dlouhodobým účinkem (Decapeptyl depot, Dipherelin, Zoladex depot.) nebo se denně užívá od 1. až 2. dne menses nosní sprej Synarel. Za 9-18 dnů se provádí ultrazvukové vyšetření, při kterém se hodnotí děložní sliznice. Ta by neměla být vyšší než 4 mm a vaječníky by neměly obsahovat žádné cysty ani folikuly větší než 10 mm. Pokud je sliznice vyšší než 4 mm, provádí se odběr krve, jímž se stanoví hladina estradiolu, která by neměla přesahovat 50 pg/ml. Při odpovídajícím ultrazvukovém nálezu a hladině estradiolu je možné aplikovat denně 2-3 ampulky gonadotropinů. Další postup se již pak neliší od protokolu krátkého. U dlouhého protokolu z luteální fáze je postup obdobný, jen aplikace aGnRH je předsunuta do luteální fáze předchozího cyklu – před menzes – aplikace je pak zahájena obvykle 21.- 23. den cyklu.

Protokol s antagonisty GnRH

V protokolu s antagonisty začínáme podávat injekce (Puregon nebo Gonal F) druhý nebo třetí den menses. Denně aplikujeme obvykle 2-3 ampulky (150-225 IU). Po čtyřech až pěti dnech léčby se provádí ultrazvukové vyšetření. Jestliže folikuly ve vaječnících již dosahují 14 mm, začne se aplikovat jedna podkožní injekce Cetrotide 0,25 mg nebo Orgalutran 0,25 mg denně. Další postup je totožný jako v protokolech předchozích.

Ve všech stimulačních protokolech se stimulace ukončuje obdobným způsobem:

Když při ultrazvukovém vyšetření dosáhne průměr největšího folikulu nejméně 18 mm, aplikuje se ženě lidský choriový gonadotropin (hCG). Za 34-36 hodin po aplikaci hCG (Pregnyl, Ovitrelle) se provádí v celkové narkóze odběr vajíček. Pod kontrolou ultrazvuku se pochvou do vaječníků zavede jehla, kterou se z folikulů odsává tekutina, s níž se současně odsají i vajíčka. Jejich počet a kvalita se bezprostředně po výkonu hodnotí v embryologické laboratoři.

Vedlejší účinky hyperstimulační léčby

 • napětí v podbřišku
 • návaly horka
 • bolesti hlavy
 • změny nálady
 • začervenání a podráždění kůže po aplikačních injekcích
 • ovariální hyperstimulační syndrom OHSS

Ovariální hyperstimulační syndrom (OHSS)

Jedná se o syndrom s lehkým až závažně těžkým průběhem. Tělo reaguje na hormonální léčbu, která má za cíl produkci nadměrného počtu zralých folikulů (váčky obsahující vajíčko připravené k oplodnění). Citlivé na hormonální léčbu jsou téměř všechny ženy, ale jen u zhruba 1 % vyžadují komplikace léčbu. U zhruba 20 % se objeví mírné problémy Časově se lékaři setkávají s hyperstimulačním syndromem časným a pozdním. Časný se projevuje 3. – 7. den po aplikaci hCG (lidský choriotropní hormon), který u žen vyvolá ovulaci. 12. – 17. den po aplikaci hCG nastupuje pozdní ovariální hyperstimulační syndrom. Projevy jsou připisovány na vrub vysoké hladině hCG, která při normální ovulaci nenastává. Patří mezi ně zvýšené prosáknutí tkání, volná tekutina v dutině břišní a hrudní. Takový výrazný úbytek tekutin z cév vede k sníženému tlaku, zvýšené srážlivosti krve, která se může projevit emboliemi a trombózami. Pacientka s lehkou formou pociťuje tlak v břišní dutině. Symptomy se stupňují a muže nastat zvracení a průjem.

Léčba je symptomatická. Mnohdy postačí klid na lůžku a kontrola laboratorních parametrů. Při velkých obtížích spojených s volnou tekutinou se mohou lékaři rozhodnout pro punkci (vpichem odsátí tekutin). Je nutné sledovat laboratorní hodnoty srážení krve a popřípadě zahájit protisrážlivou terapii (nízkomolekulárním heparinem). U těžkých případů je nutné pacientku hospitalizovat a sledovat orgánové funkce.

Dlouhodobá zkušenost lékařů našeho centra asistované reprodukce vede k účinným preventivním opatřením, která dokážou efektivně předcházet riziku závažného hyperstimulačního syndromu a snížit jeho výskyt pod 1%.

 

EuroFertil

  OBJEDNÁVKY + 420 737 470 924

  DÁRCOVSKÝ PROGRAM + 420 725 526 091
info@eurofertil.czOficiální výukové pracoviště
Lékařské fakulty Ostravské univerzity

MÁTE DOTAZ? CHCETE SE OBJEDNAT?

ZAVOLEJTE NÁM

Jsme tady pro vás každý pracovní den od 7:00 do 15:00 a rádi vám
zodpovíme veškeré dotazy.

Centrum asistované reprodukce+420 737 470 924

Dárcovský program+420 725 526 091

Laboratoře+420 597 689 182

NAPIŠTE NÁM

Můžeme vám s něčím poradit, pomoct nebo se k nám chcete objednat? Napište nám. Ozveme se vám v co nejkratší době.

Form by ChronoForms - ChronoEngine.com

CHCI SE STÁT DÁRKYNI

Stačí vyplní kontaktní formulář se základními informacemi níže a my vás
obratem budeme kontaktovat. Následně si domluvíme předvyšetření,
kde Vám vysvětlíme celý postup darovnání spermií.

Pokud chcete získat více informací před vyplněním formulíře podívejte
se na stránku dárce spermatu. Také nás můžete kontaktovat
telefonicky, každý pracovní den 7:00 do 15:00 rádi vám
zodpovíme vaše dotazy.

ZAVOLEJTE NÁM+420 725 526 091

NAPIŠTE NÁM

Form by ChronoForms - ChronoEngine.com

CHCI SE STÁT DÁRKYNI

Stačí vyplnit kontaktní formulář se základními informacemi níže a my vás
obratem budeme kontaktovat. Následně si domluvíme osobní schůzku,
kde Vám vysvětlíme celý postup darování vajíček. Zde bude také
dostatek času na probrání veškerých dotazů.

Pokud chcete získat více informací před vyplněním formuláře podívejte
se na stránku dárkyně vajíček. Také nás můžete kontaktovat telefonicky,
každý pracovní den 7:00 do 15:00 rádi vám zodpovíme vaše dotazy.

ZAVOLEJTE NÁM+420 725 526 091

NAPIŠTE NÁM

Form by ChronoForms - ChronoEngine.com

DO YOU QUESTION? WANT TO ORDER?

Call us

Assisted Reproduction Center+420 737 470 924

Laboratory+420 597 689 182

Contact us

Form by ChronoForms - ChronoEngine.com

CZY MASZ JAKIEŚ PYTANIE? CHCESZ ZAMÓWIĆ?

Zadzwoń do nas

Centrum wspomaganego rozrodu+420 737 470 924

Laboratorium+420 597 689 182

Napisz do nas

Form by ChronoForms - ChronoEngine.com
logo center 01

Vážení pacienti,
i přes přetrvávající situaci COVID-19 jsme tady stále pro Vás.

PROVOZ naší kliniky je NEPŘERUŠEN a VEŠKERÉ SLUŽBY i nadále poskytujeme BEZ JAKÉHOKOLIV OMEZENÍ.
 

Váš tým Eurofertil CZ