U mužů je zásadní nepřehřívat spodní partie těla. S ohledem na pohyblivost spermií se nedoporučuje nošení těsného prádla, zcela nežádoucí je práce s notebookem na klíně či nošení mobilu v přední kapse kalhot. Během snahy o početí je vhodné vyhnout se saunování a jízdě na kole v těsném dresu. Špatný vliv na kvalitu spermií mají i horečnaté stavy a užívání antibiotik. To vše způsobuje přehřívání pohlavních orgánů a následně snižuje pohyblivost spermií.
Mužova strava by měla být mimo jiné bohatá na vitamín E, C, B, zinek a selen.
Existuje mnoho doplňků stravy speciálně určených pro muže, které tyto složky obsahují spolu s výtažky kotvičníku zemního (Tribulus terrestris). Ten stimuluje hladinu testosteronu důležitého pro tvorbu mužských pohlavních buněk. Je třeba zdůraznit, že tyto doplňky stravy je nutné užívat minimálně tři měsíce.
U žen je situace složitější.
Příliš nízká hmotnost nebo naopak obezita mohou způsobovat problémy s menstruačním cyklem. I v pravidelném menstruačním cyklu je však ovulace proměnlivá, proto metoda počítání plodných a neplodných dnů je velmi nespolehlivá.
Rovněž je důležitý celkový zdravotní stav ženy. Pokud se léčí s jinými zdravotními problémy, měla by o své snaze otěhotnět informovat svého ošetřujícího lékaře. Ten může upravit léčebný postup tak, aby vyloučil faktory nepříznivé pro početí dítěte.
Pro muže i ženu platí dodržování zásad zdravé životosprávy s pravidelným pohybem, bez přehnané fyzické a psychické zátěže či nezdravých diet. Kvalitu pohlavních buněk negativně ovlivňuje kouření, střídmá konzumace alkoholu neškodí.
Při snaze otěhotnět je důležitý pravidelný pohlavní styk a celková pohoda.
V každém případě platí, když se nepodaří ženám ve věku do 35 let otěhotnět při pravidelném pohlavním styku do 1 roku nebo do půl roku u žen nad 35 let, není na co čekat a je potřeba vyhledat odborníka.
Takže držíme palce!